در پایان سیزدهمین نشست کمیسيون مشترک همکاري هاي اقتصادي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان امروز (جمعه) سه سند همکاري اقتصادي ميان دو طرف در باكو به امضا رسيد.

اقتصادگردان– به گزارش روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، به نقل از شبکه اخبار امور اقتصادی و دارایي ايران (شادا) يادداشت تفاهم مربوط به نتايج سيزدهمين نشست کميسيون مشترک همكاري هاي اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان را «فرهاد دژپسند» وزير امور اقتصادي و دارايي و «شاهين مصطفي اف» وزير اقتصاد جمهوري آذربايجان امضا كردند.
همچنین تفاهمنامه تاسیس کارخانه ساخت قطعات برای خودروها در کوی صنعتي «نفتچالا» در ۱۶۸ کيلومتري جنوب باکو از سوي شركت خصوصي «اتحاد» ايران و شركت «آذرماش» جمهوري آذربايجان و نيز ساخت كارخانه توليد اتوبوس در كوي صنعتي «حاجي قابول» در ۱۲۰ كيلومتري جنوب باكو توسط شركت «آذرماش» و شركت خصوصي «قارتال» ايران به امضا رسيد.
دکتر دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان طي سخناني در مراسم امضاي اين اسناد گفت: جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان دو کشور دوست و برادر با پيشنيه تاريخي بسيار طولاني هستند و امروز اين پيشينه تاريخي بايد به يک روابط اقتصادي عميق تر با در نظر گرفتن آينده تعاملات دو كشور تبديل شود.
وی اسناد امضا شده در این اجلاس را نشان تقویت روابط راهبردی ميان جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان عنوان کرد و گفت: اميدواريم با اقدامي مناسب و امضاي اين اسناد يک برند مشترک ميان ايران و جمهوري آذربايجان در سطح دنيا عرضه کنيم.
وزیر اقتصاد کشورمان افزود: تهران و باکو به عنوان دو کشور همسایه با توسعه روابط راهبردی و رسیدن به اهداف بلند مي توانند مجرا و مسيري مناسب براي توسعه کشورهاي همسايه باشند.
دژپسند تاکید کرد؛ با امضای اسناد همکاری در این نشست توانستيم روابط را از حوزه زيرساختي به حوزه هاي تجاري، بانکي، بيمه اي و علمي گسترش دهيم.
وی همچنین سرمایه گذاران ایراني و آذربايجاني را به افزايش متقابل سرمايه گذاري در شرايط مناسب فراهم شده در دو کشور دعوت کرد و افزود: ما هيچ مانع، کوتاهي و سستي در زمينه تقويت روابط و اجراي توافقات حاصله نداريم.
بر پایه این گزارش، شاهین مصطفی اف وزير اقتصاد جمهوري آذربايجان نيز طي سخناني نتايج و توافقات حاصله در سيزدهمين نشست کميسيون مشترک همکاري هاي اقتصادي دو کشور را براي آينده تعاملات اقتصادي ميان جمهوري آذربايجان و ايران بسيار مهم خواند.
وی افزود: یادداشت تفاهم امضا شده در پایان این نشست همه توافقات حاصله براي فعاليت هاي اقتصادي مشترک دو کشور در يک سال آينده را دربر مي گيرد و اطمينان دارم با مساعي مشترک، گام هاي لازم در زمينه اجراي توافقات حاصله برداشته شود.
شایان ذکر است که، سیزدهمین نشست دو روزه کمیسيون مشترک همكاري هاي اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان ۲۳ و ۲۴ اسفند ماه جاري در باكو برگزار شد.
در این نشست راهکارهای گسترش همکاری های جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان در حوزه هاي سرمايه گذاري، تجاري، مالي و بانکي، گمرک و مسايل مرزي، ارتباطات، انرژي و محيط زيست، كشاورزي، امنيت غذايي و بهداشت، علمي و آموزشي و فرهنگ و گردشگري در قالب هشت كميته تخصصي بررسي شد.
گفتنی است که، دیدار با الهام علی اف ریيس جمهوري آذربايجان، نخست وزير، وزير اقتصاد، وزير کشاورزي، رييس بانک مرکزي، رييس راه آهن، رييس گمرك، حضور در همايش اقتصادي مشترك و بازديد از كوي صنعتي پيراللهي حومه باكو از جمله برنامه سفر دو روزه وزير امور اقتصاد و دارايي كشورمان به جمهوري آذربايجان بود.

برچسب ها برچسب ها :
نویسنده : نویسنده : reza  نظرات : نظرات : 0    تاریخ : تاریخ : مارس 17, 2019

نظر دهید

مطالب اخیر


تمامی حقوق برای رهسپار محفوظ می باشد .

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال