طلبه های خارجی,اخبار مذهبی,خبرهای مذهبی,حوزه علمیه

دو روز پیش حجت‌الاسلام قرائتی‌ در نخستین اجلاس ملی مهدویت و انقلاب اسلامی در خلال نصیحت مخاطبان به ایجاد تغییرات فردی، آماری داد که با واکنش‌هایی روبه‌رو شد، او گفت:   «هر روز همان‌طور که عده‌ای ریزش می‌کنند، عده‌ای هم رویش می‌کنند، درحال حاضر از بیش از ۱۰۰ کشور طلبه در قم داریم.»

 

خیلی از کاربران فضای مجازی نسبت به این حرف موضع گرفتند و عددی را که اعلام کرده بود، اغراق‌آمیز دانستند اما بد نیست بدانید که جناب قرائتی خیلی هم دست پایین را گرفته‌اند و کشورهایی که یکی از اهالی‌شان در ایران مشغول تحصیل علوم دینی است، از این رقم بزرگتر است. آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه کشور در مورد تعداد این کشورها می‌گوید:   «امسال مجموعا ٢٦‌هزار طلبه خارجی در حوزه‌های علمیه ما تحصیل می‌کنند که از ١٣٠ کشور جهان به ایران آمده‌اند.»

 

او ادامه می‌دهد: «همین امسال هم دو‌هزار طلبه خارجی دیگر وارد حوزه‌های علمیه ما شده‌اند.»

 

آیت‌الله اعرافی بیشتر این طلبه‌ها را از شیعیان کشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان اعلام می‌کند اما به گفته او، از دورترین نقاط مانند آمریکا، برزیل،‌ آرژانتین، کانادا، استرالیا و مخصوصا اروپا هم طلبه‌هایی در حوزه‌های علمیه ایران درس می‌خوانند.

 

طلبه‌هایی که از کشورهای آفریقایی به‌ویژه کشورهای شمال آفریقا به ایران می‌آیند هم، سهم قابل توجهی را به خودشان اختصاص می‌دهند. از کشورهای شرق آسیا مانند چین و کره هم طلبه‌هایی در حوزه‌های علمیه پیدا می‌شوند.

 

همان‌طور که انتظار می‌رود، بیشتر این طلبه‌ها در قم درس می‌خوانند، آیت‌الله اعرافی در این مورد می‌گوید: «نزدیک به ٢٠‌هزار نفر از طلبه‌های خارجی در شهر مقدس قم طلبگی می‌کنند و بقیه در شهرهای دیگر مانند اصفهان و مشهد.»

 

در بین مدارس علمیه قم، چند موسسه به‌طور ویژه طلبه‌های خارجی را پذیرش می‌کنند؛ موسسه زبان‌ها و فرهنگ‌ها، مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی، مجتمع عالی فقه، مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)،  بنت‌الهدی و موسسه دینی آموزش کوتاه‌مدت، مخصوص طلبه‌های خارجی هستند.

 

طلبه‌ها در این موسسات چندماهی را صرف یادگیری زبان فارسی می‌کنند و بعد با توجه به زبان و فرهنگ کشوری که از آن می‌آیند، در مدارس تقسیم می‌شوند اما مهمترین و بزرگترین مدرسه علمیه‌ای که به جذب طلبه خارجی مشهور است، موسسه امام خمینی(ره) است که محمدتقی مصباح‌یزدی مدیریت آن را به عهده دارد.

 

سلامت کامل جسمي، روحي و رواني، داشتن مدرك ديپلم، داشتن حداقل ١٨ و حداكثر ٢٢‌سال سن و قبولي در آزمون ورودي ازجمله شرایطی است که طلبه‌های خارجی باید آنها را داشته باشند تا بتوانند در حوزه‌های علمیه ایران تحصیل کنند. شاید برایتان جالب باشد که خیلی از این افراد از طریق نمایندگی‌های حوزه‌های علمیه و نهادهای حاکمیتی در کشورهای خارجی جذب می‌شوند. هر‌سال تعدادی از اساتید حوزه‌های علمیه به‌عنوان هیأت جذب راهی کشورهای مختلف می‌شوند و طلبه‌های خارجی را پذیرش می‌کنند.

 

 


برچسب ها برچسب ها :
نویسنده : نویسنده : reza  نظرات : نظرات : 0    تاریخ : تاریخ : مارس 21, 2019

نظر دهید

مطالب اخیر


تمامی حقوق برای رهسپار محفوظ می باشد .

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال