ناصر مکارم شیرازی,اخبار مذهبی,خبرهای مذهبی,علما

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: این نوع قرض الحسنه ای که در بانک‌ها داده می‌شود، به طور حتم خلاف شرع و حرام است و نوعی رباخواری آشکار محسوب می‌شود.

به گزارش ایرنا از مرکز خبر حوزه، آیت‌ الله مکارم شیرازی عصر سه شنبه در دیدار رئیس و اعضای هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: چهار درصد حق الزحمه برای بانک ها تعیین شد که بانک ها با نوعی فریب به دریافت بیش از این میزان از مردم مبادرت می‌کنند و این خلاف شرع است.

 

وی با بیان اینکه ما بارها این مساله را گوشزد کرده ایم ولی اقدام قابل توجهی صورت نگرفته است گفت: مساله خلق پول توسط بانک ها یکی از برنامه های بسیار خطرناک بوده، چراکه بانک ها پول به دست مردم نمی‌دهند، بلکه با چک و اسناد مبالغ را از این حساب به آن حساب جابجا می‌کنند.

 

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: برخی از موسسات اعتباری به دلیل این گونه مشکلات به ورشکستگی کشیده شدند که دولت برای جبران آن و جلوگیری از افزایش نارضایتی دست به چاپ و تولید اسکناس زد.

 

وی با انتقاد از عدم اجرای مصوبات بانک مرکزی توسط دیگر بانک ها بیان کرد: مساله ای که وجود دارد این است که باید دید بانک مرکزی چه ضمانت اجرایی دارد که هیچ بانکی به دستورات آن عمل نمی‌کند، باید سیستم جامعی وجود داشته باشد که بانک ها را ملزم به اجرای مصوبات کند.

 

وی گفت: به جای مجازات بانک ها و تعطیل کردن آن‌ها، باید به فکر چاره ای برای حل مشکلات و کاهش تخلفات آن‌ها بود، چراکه تعطیلی بانک ها به افزایش نارضایتی ها دامن می‌زند.

 

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از مسائل اقتصادی ربطی به تحریم ندارد و اقتصاد کشور امروز پیچیده و معما مانند است‌.

 

دیرکرد بانک‌ها خلاف شرع است 

آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید نیز در دیدار رئیس و اعضای هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: دیرکرد بانک ها خلاف شرع بوده و عملکردهایی از این دست به عدم نزول باران منتهی می‌شود.

 

وی افزود: بخشی از مشکلات اقتصادی از خارج و بخشی از داخل ناشی می‌شود.

 

وی گفت: دشمن خارجی ما ظالم و غدار بوده که پایبند به قولش نیست و سایر کشورها نیز پیرو آن‌ هستند، اما در شرایطی که توانمان به دشمن نمی‌رسد، باید داخل را با افزایش تولیدات تقویت کنیم.

 

این مرجع تقلید گفت: مشکلات ما زمانی حل می‌شود که امکانات داخلی را به کار بگیریم و برای تحقق این امر باید از تولیدکنندگان حمایت شود.

 

آیت الله سبحانی بیان کرد: اشخاصی که در گمرک فعالیت دارند، باید انسان‌های درستکاری باشند و اگر اینگونه باشد بسیاری از مشکلات ناشی از قاچاق رخ نمی‌دهد.

 

وی تاکید کرد: کالایی که در داخل تولید می‌شود نباید مشابه خارجی آن وارد شود و در همین زمینه کاری که در بخش گندم انجام شده بسیار قابل قبول بوده و ما به خودکفایی رسیده ایم.

 

این مرجع تقلید با بیان مشکلات موجود در صنعت فرش کشور گفت: یکی از مهم ترین تولیداتی که افراد بسیاری را شاغل کرد صنعت فرش بود، اما اکنون متاسفانه این صنعت با دستگاه های موجود از بین رفته است.

 

وی اضافه کرد: دولت باید تعداد کارمندان خود را کاهش دهد و زمانی که ما قانون اساسی را می‌نوشتیم تعداد کارمندان بیش از یک میلیون تن بود که این رقم امروز به چهار میلیون تن رسیده است.

 

مجلس شورای اسلامی به مشکلات مردم بیشتر توجه کند

آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی از مراجع تقلید نیز در دیدار رئیس و اعضای هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت های غیرشرعی بانک‌ها گفت: انتظار ما از مجلس شورای اسلامی این بوده که بر مشکلات مردم بیشتر توجه کنند تا انتظارات رهبر معظم انقلاب نیز برآورده شود.

 

وی افزود: در مجلس شورای اسلامی طوری فعالیت کنید که با بکارگیری نیرو و تخصص خود، رضایت رهبر معظم انقلاب، مراجع عظام و مردم را جلب کنید.

 

وی در ادامه اظهار کرد: مسئولان در سخنان خود از پیشرفت ها سخن می‌گویند اما در عمل اتفاق دیگری در حال رخ دادن است.

 

وی اضافه کرد: ما در دیدارهایی که با مسئولان داریم مدام به ما وعده حل مشکلات داده می‌شود اما خبری از این اتفاق نیست و مردم به دلیل همین عدم اهتمام مسئولان ناراضی تر می‌شوند.

 

آیت الله علوی گرگانی تاکید کرد: ما اگر در شرایط تحریم ها در کنار هم و به طور فعال کار انجام دهیم بار بزرگی از مشکلات اقتصادی مردم برداشته می‌شود، مردم زمانی که برای بیان مشکلات خود به ما مراجعه می‌کنند، با شنیدن مشکلات آن‌ها خجالت زده می‌شویم.

 

وی با انتقاد از رسیدن کالاها به دست مردم در گران ترین حد خود خاطرنشان کرد: مغازه ها و فروشگاه های شهر یک کالای مشترک را با قیمت های متفاوت به مردم عرضه می‌کنند و نتیجه آن نارضایتی مردم است.

 

 


برچسب ها برچسب ها :
نویسنده : نویسنده : reza  نظرات : نظرات : 0    تاریخ : تاریخ : مارس 21, 2019

نظر دهید

مطالب اخیر


تمامی حقوق برای رهسپار محفوظ می باشد .

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال